Content

 

2019 Tenant Garden Competition

 

Bev Anderson, Tenant Participation Assistant

Once again, the tenants of East Devon District Council have excelled themselves this year with a beautiful display of gardens.  There were 48 entries this year.  Kieron Bewes (Horticultural Consultant) was the judge and using the Royal Horticultural Society judging method. There were 26 gold prizes, 19 obtained Silver and 3 obtained Bronze.

The Tenants Garden Competition is an annual event organised by Bev Anderson Tenant Participation Assistant within the Housing Service at East Devon District Council.

The winners received their prizes and celebrated with a prize giving tea and cakes in the Froginwell Vineyard on the 6th August 2019. Councillor Megan Armstrong attended the event along with the sponsors Craig Jones from Ian Williams Ltd and William Morrison of Thistle Insurance.  Raffle prizes were donated by Bradfords and Bev Anderson, Tenant Participation Assistant.

Cllr Megan Armstrong, Portfolio Holder Sustainable Homes and Communities said ‘Having attended previous garden competition prize giving events, I have always been very impressed by the number and quality of gardens entered into this annual competition for our council tenants.

This year has been no exception and I was thrilled to be able to present some of the certificates in my new role as Portfolio Holder for Housing and Communities.

I would like to congratulate all the winners and to thank them and everyone else who entered for their hard work, patience and enthusiasm in helping to make their gardens and their communities so attractive.’

The sponsors this year were:

  • Ian Williams Ltd
  • Thistle Insurance
  • Kings Garden Centre, Exmouth
  • Otter Nurseries
  • St Bridgets Garden Centre
  • Kieron Bewes - Horticultural Consultant

The results of the garden competition are: Mrs Elizabeth Martyn from Otterton won Gold in the Overall Garden category & Kimber Cup Best in Show competition winner for 2019.

Garden Photo 1

Garden Photo 2 

Other winners are listed below:

Title

Last   Name

Town

Prize

Category

Mrs

Benton

Broadclyst

Gold &   Category Winner

Back   Garden

Mrs

Bunker

Budleigh   Salterton

Gold &   Category Winner

Disabled   Garden

Mr &   Mrs

Fowler

Luppit

Gold &   Category Winner

Vegetable   Garden

Mrs

Hughes

Exmouth

Gold &   Category Winner

Containers   & Hanging Baskets

Mr

Jenkin

Exmouth

Gold &   Category Winner

Front   Garden

 

Manor   Close Tenant Association

Seaton

Gold &   Category Winner

Communal   Garden

Mr

Pengelly   & Miss I Sterbova

Colyton

Gold &   Category Winner

First Time   Entrant

Mr

Woodman

Seaton

Gold &   Category Winner

Recycled   Garden

Mrs

Anderton

Colyton

Gold

Containers   & Hanging Baskets

Mr

Bament

Rockbeare

Gold

Communal   Garden

Mrs

Bastin

Exmouth

Gold

Communal   Garden

Mr &   Mrs

Burton

Seaton

Gold

Back   Garden

Mr &   Mrs

Donnelly

Colyton

Gold

Vegetable   Garden

Mr

Dunn

Rockbeare

Gold

Disabled   Garden

Mr

Fowler

Sidmouth

Gold

Containers   & Hanging Baskets

Mr

Glanville

Talaton

Gold

Overall   Garden

 

Harepath   Tenant Association

Seaton

Gold

Communal   Garden

Mrs

Hill

Seaton

Gold

Overall   Garden

Mr

Howard   & Mrs A Weedon

East Budleigh

Gold

Back   Garden

Mrs

Kimber

Newton   Poppleford

Gold

Front   Garden

Mrs

Martyn

Otterton

Gold

Competition   Overall Garden Winner

Mr

Meekings

Sidmouth

Gold

Disabled   Garden

Mr

Miller

Exmouth

Gold

Containers   & Hanging Baskets

Miss   Morgan, Mr Dunne & Mr Morgan-Dunne

Morgan

Combe   Raleigh

Gold

First Time   Entrant

Mr

Snow

Plymtree

Gold

Back   Garden

Mr &   Mrs

Turner

Exmouth

Gold

First Time   Entrant

Mrs

Beasley

Exmouth

Silver

Front   Garden

Mrs

Beer

Broadclyst

Silver

Containers   & Hanging Baskets

Mrs

Cranch

Exmouth

Silver

Back   Garden

Miss

Davey

Axminster

Silver

Back   Garden

Mr

Gallagher

Woodbury

Silver

Disabled   Garden

Mrs

Higham

Exmouth

Silver

Disabled   Garden

Mr

Kellow

Honiton

Silver

First Time   Entrant

Mrs

Lancaster

Axminster

Silver

Disabled   Garden

Mr

Martin

Woodbury

Silver

Recycled   Garden

Mr

Miles

Honiton

Silver

First Time   Entrant

Mrs

Pearce

Uplyme

Silver

Front   Garden

Mr

Ponsford

Broadclyst

Silver

Overall   Garden

Mrs

Randall

Sidmouth

Silver

Front   Garden

Mrs

Stewart

Axminster

Silver

Overall   Garden

Mrs

Sullivan

Sidmouth

Silver

Disabled   Garden

Mr

Taylor

Broadhembury

Silver

First Time   Entrant

Mr

Toplis

Exmouth

Silver

Front   Garden

Mrs

Travers

Sidmouth

Silver

Front   Garden

Mrs

Wood

Ottery St   Mary

Silver

Containers   & Hanging Baskets

 

Arcot Park   & Friends Club

Sidmouth

Bronze

Communal   Garden

Mrs

Galley

Budleigh   Salterton

Bronze

First Time   Entrant

Ms

Sandford

Broadclyst

Bronze

Containers   & Hanging Baskets